STATUT STOWARZYSZENIA MEIJIN
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę: Stowarzyszenie Meijin, jest organizacją pożytku publicznego i zwane jest w dalszej części statutu Stowarzyszeniem.
§ 2
- Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a jego siedzibą Miasto Bielsko- Biała.
- Dla realizacji swych celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz postanowień niniejszego statutu.
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, dokonanego przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej – Sąd Gospodarczy.
- Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.
§ 4
- Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym celu działania.
- Stowarzyszenie może ustanawiać odznaki organizacyjne oraz używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 5
- W celu realizacji swoich zadań statutowych Stowarzyszenie może powołać inne jednostki organizacyjne w granicach prawem dopuszczonych.
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym także swoich członków.
Rozdział II Cele i środki działania
§ 6
Celem Stowarzyszenia jest kształtowanie kultury umysłowej poprzez popularyzowanie gry planszowej Go.
§ 7
Cele swe Stowarzyszenie urzeczywistnia poprzez:
- wspomaganie powstawania oraz działalności Klubów Go, ze szczególnym uwzględnieniem klubów dla dzieci i młodzieży,
- organizowanie i prowadzenie nauczania dla początkujących i zaawansowanych,
- organizowanie okresowych kursów Go,
- inspirowanie działalności wydawniczej dotyczącej teorii i praktyki Go,
- popularyzowanie wiedzy o Go poprzez współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami, organizacjami, radiem, telewizją i prasą,
- organizowanie i krajowych i międzynarodowych turniejów oraz uczestnictwo w turniejach za granicą,
- inicjowanie i prowadzenie międzynarodowej współpracy i wymiany, utrzymywanie kontaktów z pokrewnymi instytucjami za granicą,
- udzielanie wszechstronnej pomocy członkom Stowarzyszenia w zakresie objętym działalnością statutową stowarzyszenia.
Rozdział III Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 8
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- członków zwyczajnych,
- członków juniorów,
- członków honorowych,
- członków wspierających.
§ 9
- Z zastrzeżeniem § 10 członkostwo Stowarzyszenia nabywa się po przesłaniu na adres stowarzyszenia wypełnionego formularza zgłoszenia i przyjęciu kandydatury przez Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały.
- Członkiem zwyczajnym może być pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz pełnoletni cudzoziemiec zamieszkały na terytorium RP.
- Członkiem juniorem może zostać obywatel polski i cudzoziemiec zamieszkały na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który nie ukończył 18 lat, przy czym osoby, które nie ukończyły 16 lat, mogą zostać członkami Stowarzyszenia za zgodą swoich przedstawicieli ustawowych.
- Członkiem wspierającym może być pełnoletnia osoba fizyczna i osoba prawna, która w szczególny sposób wspiera Stowarzyszenie. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
§ 10
- Członkostwo honorowe nadawane jest w drodze uchwały przez Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu osobom szczególnie zasłużonym dla Stowarzyszenia.
- Członkostwo wspierające nabywa się po złożeniu stosownego oświadczenia i przyjęciu kandydatury przez Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały. Formy i rodzaj wspierania Stowarzyszenia członkowie wspierający ustalają w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia, przy czym są oni zobowiązani do regularnego wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń.
§ 11
- Członkowie Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust.2, mają prawo:
- wybierać i być wybieranymi do władz Stowarzyszenia,
- uczestniczyć we wszystkich pracach prowadzonych przez Stowarzyszenie,
- brać czynny udział w urzeczywistnianiu celów stowarzyszenia,
- występować do władz Stowarzyszenia z wnioskami dotyczącymi spraw Stowarzyszenia,
- korzystać ze wszelkiej pomocy Stowarzyszenia w zakresie objętym jego działalnością.
- Członkowie juniorzy, którzy nie ukończyli 16 lat oraz członkowie wspierający nie mogą głosować na Walnym Zgromadzeniu Członków i nie korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia.
§ 12
Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek stosować się do postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia oraz dbać o dobre imię Stowarzyszenia.
§ 13
Członkowie Honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.
§ 14
- Członkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi,
- śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego, będącego osobą prawną,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek prawomocnego orzeczenia Sądu Koleżeńskiego,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego za przestępstwo z niskich pobudek lub skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych – na mocy uchwały Zarządu,
- pozbawienia członkostwa przez Zarząd w drodze uchwały w przypadku, gdy z przyczyn leżących po stronie członka wspierającego, jego uczestnictwo w Stowarzyszeniu będzie nie do pogodzenia z celami Stowarzyszenia lub będzie godzić w jego dobre imię, a także w przypadku wstrzymania zadeklarowanej pomocy dla Stowarzyszenia,
- pozbawienie członkowstwa przez Walne Zgromadzenie w drodze uchwały za brak aktywności. Do braku aktywności zalicza się na przykład opóźnienie w opłacaniu składek członkowskich powyżej 24 m-cy, brak uczestniczenia w działalności statutowej powyżej 24 m-cy.
- Uchwały Zarządu w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5 podejmowane są większością głosów, a osobie, której dotyczą przysługuje od nich odwołanie w trybie określonym w § 25 ust. 4.
§ 15
Członkostwa honorowego pozbawia Walne Zgromadzenie Członków w drodze uchwały podjętej na wniosek Zarządu większością dwóch trzecich głosów, za czyny godzące w dobre imię Stowarzyszenia.
Rozdział IV Władze Stowarzyszenia
§ 16
Władzami stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków
- Zarząd
- Komisja Rewizyjna
- Sąd Koleżeński,
§ 17
- Kadencja władz Stowarzyszenia trwa 2 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym.
- Zarząd, Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński mogą dokooptowywać do swego składu nowych członków na miejsce tych, którzy ustąpili w czasie kadencji, z tym, że liczba osób dokooptowanych do każdej władzy nie może przekraczać 1/3 liczby osób pochodzących z wyboru.
- Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 18
- Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków zapadają zwykłą większością głosów przy obecności:
- w pierwszym terminie – co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków,
- w drugim terminie – wyznaczonym w tym samym dniu, trzydzieści minut później niż pierwszy termin – bez względu na liczbę członków uprawnionych do głosowania.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należy:
- wytyczanie kierunków i uchwalanie planów działalności Stowarzyszenia,
- wybór Zarządu i w odrębnym głosowaniu jego Prezesa, wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego, a także odwoływanie poszczególnych władz Stowarzyszenia lub ich członków przed upływem kadencji,
- rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego,
- podejmowanie uchwał w przedmiocie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- rozpatrywanie wniosków władz Stowarzyszenia oraz poszczególnych członków Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w zakresie gospodarki majątkiem Stowarzyszenia oraz zatwierdzanie budżetu,
- uchwalanie zmian statutu,
- nadawanie i pozbawianie godności Członka Honorowego na wniosek Zarządu,
- rozpatrywanie odwołań członków od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego,
- zatwierdzanie regulaminów działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
- podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia,
- ustalanie wysokości składek członkowskich członków zwyczajnych i juniorów,
- podejmowanie uchwał w sprawie powołania przez Stowarzyszenie innych jednostek organizacyjnych,
- podejmowanie uchwał o przystąpieniu do krajowych i międzynarodowych organizacji oraz o wystąpieniu z nich.
§ 19
- O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Członków, Zarząd zawiadamia członków co najmniej miesiąc przed terminem Zgromadzenia pisemnie, za pomocą środków służących do porozumiewania się na odległość lub poprzez ogłoszenie w prasie.
- Zarząd zobowiązany jest podawać do wiadomości członków Stowarzyszenia nieobecnych na Walnym Zgromadzeniu Członków treść podjętych uchwał pisemnie, za pomocą środków służących do porozumiewania się na odległość lub przez ogłoszenie w prasie.
§ 20
- Zwyczajne Walnego Zgromadzenie Członków zwołuje corocznie Zarząd w terminie do dnia 30 czerwca. Przedmiotem obrad zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków jest rozpatrzenie sprawozdań z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego i podjęcie uchwały o udzieleniu tym władzom absolutorium. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków dokonuje wyboru organów Stowarzyszenia na kolejną kadencję i może rozpatrywać inne sprawy włączone do porządku obrad.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków może być zwołane z inicjatywy Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków jest zwoływane przez Zarząd w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało powołane.
§ 21
- Zarząd składa się z 3-6 osób wybranych spośród członków Stowarzyszenia, w tym z prezesa wybranego w odrębnym głosowaniu Walnego Zgromadzenia Członków.
- Na pierwszym posiedzeniu Zarząd wybiera spośród siebie, o ile pozwala na to jego skład, jednego lub dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, przy czym co najmniej jednego wiceprezesa i skarbnika.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- kierowanie działalnością Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami statutu, regulaminami i uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków,
- uchwalanie rocznych planów działalności Stowarzyszenia,
- zatwierdzanie preliminarza budżetowego oraz bilansu rocznego Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminów turniejów krajowych i międzynarodowych oraz innych regulaminów wewnętrznych,
- zwoływanie Walnych Zgromadzeń Członków i ustalanie projektowanego porządku obrad, zgłaszanie wniosków na Walne Zgromadzenie Członków,
- występowanie z wnioskami do Walnego Zgromadzenia Członków o nadanie lub pozbawienie członkostwa honorowego,
- przyjmowanie do Stowarzyszenia członków zwyczajnych, juniorów i wspierających oraz podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia członka ze Stowarzyszenia, pozbawienia członkostwa lub skreślenia z listy członków,
- zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia,
- ustalanie form i rodzajów wspierania Stowarzyszenia przez członków wspierających,
- prowadzenie wszelkich spraw Stowarzyszenia niezastrzeżonych dla innych władz Stowarzyszenia.
§ 22
- Uchwały Zarządu są podejmowane na zebraniach, z zastrzeżeniem ust. 2 i o ile statut nie stanowi inaczej, zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków, w tym Prezesa lub wiceprezesa. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa, a w razie jego nieobecności wiceprezesa.
- Uchwały Zarządu mogą być podjęte także bez zwołania zebrania, jeżeli większość członków Zarządu, a w przypadku uchwał, o których mowa w § 14 ust. 2, wszyscy członkowie Zarządu, oddadzą swój głos na postanowienie, które ma być powzięte.
- W przypadku uchwał, o których mowa w § 14 ust. 2, wszystkie głosy muszą być oddane na piśmie. W przypadku pozostałych uchwał głosowanie może się odbyć także za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, przy czym uchwały te podlegają zatwierdzeniu na najbliższym zebraniu Zarządu.
- Zebrania Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
- Zasady i tryb postępowania Zarządu określa Regulamin uchwalony przez Zarząd i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków.
§ 23
- Komisja Rewizyjna Składa się z 3-5 członków nie będących członkami Zarządu lub Sądu Koleżeńskiego, spośród których wybierany jest przewodniczący i jego zastępca.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej:
- nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
- mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż określone w art. 8 pkt 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
- Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę całokształtu działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowej.
- Komisja Rewizyjna ma prawo występować do Zarządu z wnioskami wynikającym z ustaleń kontroli i żądać wyjaśnień.
- Komisja Rewizyjna przedkłada Walnemu Zgromadzeniu Członków sprawozdanie ze swojej działalności oraz wniosek w przedmiocie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek Komisji może brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Zakres działania Komisji Rewizyjnej określa Regulamin przez nią uchwalony i zat-wierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków.
§ 24
- Sąd Koleżeński składa się z 3-5 członków nie będących członkami Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, spośród których wybierany jest przewodniczący i jego zastępca.
- Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie pisemnych wniosków członków Stowarzyszenia, Zarządu i Komisji Rewizyjnej, dotyczących przestrzegania przez członków postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia oraz rozstrzygania sporów między członkami, które wynikły w związku z członkostwem w Stowarzyszeniu, sporządzanie na Walne Zgromadzenie listy członków nie wykazujących aktywności.
- Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary organizacyjne:
- upomnienie
- zawieszenie częściowe lub całkowite w prawach członka Stowarzyszenia na czas oznaczony, nie przekraczający 3 lat,
- wykluczenie ze Stowarzyszenia w przypadku rażącego lub uporczywego naruszania przez członka obowiązków wynikających ze statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje stronie prawo odwołania się do najbliższego Walnego Zgromadzenia Członków. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków w przedmiocie odwołania są ostateczne.
- Zasady i tryb postępowania Sądu Koleżeńskiego określa Regulamin uchwalony przez Sąd Koleżeński i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Członków.
Rozdział V Majątek Stowarzyszenia
§ 25
- Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- Na fundusze Stowarzyszenia składają się :
- składki członkowskie,
- dotacje i subwencje,
- wpływy z działalności odpłatnej pożytku publicznego,
- zapisy, spadki i darowizny,
- zasądzone przez sądy nawiązki,
- dochody z ofiarności publicznej,
- dochody z majątku Stowarzyszenia.
- Cały dochód przeznaczony jest na działalność statutową.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stowarzyszenie nie ma prawa do:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osobom z którymi pracownicy pozostają w związku małżeński albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanej dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
§ 26
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych oraz do podpisywania wszelkiego rodzaju pism i dokumentów powodujących lub mogących spowodować powstanie zobowiązań finansowych uprawnieni są łącznie dwaj członkowie Zarządu, w tym prezes lub wiceprezes.
- Do składania innych oświadczeń woli uprawniony jest prezes samodzielnie lub łącznie dwaj członkowie Zarządu.
Rozdział VI Zmiany statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 27
Uchwałę w sprawie zmiany statutu podejmuje Walne Zgromadzenie Członków większością 2/3 głosów, w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
§ 28
- Uchwałę o rozwiązaniu się Stowarzyszenia podejmuje zwyczajne lub nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków większością 2/3 głosów, w pierwszym terminie przy obecności co najmniej połowy liczby członków, a w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
- W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenie Członków wybiera Komisję Likwidacyjną w składzie 3-5 członków, która prowadzi likwidację Stowarzyszenia. Uchwała o rozwiązaniu się Stowarzyszenia określa cel, na jaki przeznaczony zostanie majątek Stowarzyszenia. W wypadku rozwiązania Stowarzyszeni w innym trybie, majątek przejmie gmina Bielsko-Biała, a o jego przeznaczeniu zdecyduje Prezydent Miasta Bielsko-Biała